tusze i drukarki atramentowe - Tonery do drukarek. Tusze do drukarek.

Drukarki atramentowe

 • tusze do drukarek atramentowych

  tusze do drukarek atramentowych

Drukarki atramentowe mają stale swoich wiernych użytkowników.

Wybór drukarki zależy od tego:

 • jak dużo drukujemy? Jeżeli planujemy drukować powyżej 1000 stron miesięcznie bardziej opłacalny wydaje się być jest zakup drukarki laserowej, tym bardziej że toner do drukarki laserowej przeważnie ma dużą wydajność (2000 - 5000 stron, a w starszych modelach nawet więcej), natomiast obecnie sprzedawane urządzenia atramentowe zasilane są tuszami o wydajności nawet jedynie 300 stron. Mniejsza wydajność atramentówek niesie za sobą konieczność częstszej wymiany tuszów, co pociąga za sobą większe koszty eksploatacji drukarki.
 • jak często drukujemy? Jeżeli drukować zdarza nam się często, codziennie lub kilka razy w tygodniu, ale niekoniecznie w dużych ilościach, po kilka stron – dobrym wyborem będzie drukarka atramentowa. Atramentówki, czyli popularne plujki nie muszą się rozgrzewać przed wydrukowaniem pierwszej strony, startują niemal od razu, więc szybciej otrzymamy wydruk. Przy sporadycznych wydrukach: raz na miesiąc, raz na kilka miesięcy kartridż z tuszem może jednak zaschnąć, a przywrócenie go do funkcjonalności może okazać się niemożliwe i zmusi nas do kupna nowego kartridża. W drukarce laserowej podobny problem nie występuje.
 • czy drukujemy wydruki czarno-białe, czy kolorowe? Jakość wydruków kolorowych z laserówek zależy od tego co drukujemy. Przy wydrukach jednolitych powierzchni kolorowych (wykresy, słupki, kolorowy tekst), nawet tańsza drukarka laserowa poradzi sobie bez problemu, gorzej jest gdy planujemy wydrukować bardziej wymagające zadanie np. zdjęcia, cieniowania, przejścia barw. Możemy otrzymać wydruki z dużą ziarnistością i mało czytelnego. Dużo tańsza drukarka atramentowa poradzi sobie z tym bez problemu, dając bardzo dobre wydruki w fotograficznej jakości. Dzieje się tak z bardzo prozaicznego powodu: kolorowe, płynne tusze rozpuszczalnikowe w drukarce atramentowej łatwiej łączą się ze sobą niż kolorowe proszki w laserówce.

Reasumując: Jeżeli drukujemy duże ilości stron jednorazowo lub drukujemy po kilka kilkanaście stron ale rzadko, bardziej przydatna może być drukarka laserowa. Pozwoli to znacznie obniżyć koszty wydruku, ale musimy przygotować się na głośniejszą pracę urządzenia i większe zużycie prądu. Jeżeli natomiast zależy nam bardzo na drukowaniu w kolorze, ale w niezbyt dużych ilościach i co ważne drukujemy przynajmniej kilka razy w miesiącu powinniśmy wybrać drukarkę atramentową.

 

 

Jak wybrać drukarkę

Współcześnie w wielu branżach mamy na rynku niezwykle obfity wybór, skutkiem tego znalezienie idealnych towarów dla siebie nie powinno być właściwie żadnym problemem. Gdy mowa o drukarkach i niezbędnych do nich tonerach na pewno dość szybko uda się nam znaleźć to, czego chcemy. Jeżeli chcemy mieć dobrej jakości wydruki, powinniśmy nade wszystko zadbać o to, aby nabyć dobrą drukarkę, do której jednocześnie  będzie można bez większych kłopotów nabyć odpowiednie akcesoria.  Produkty takie jak toner HP P1005 to godne uznania w ofercie - jako godne polecenia rozwiązanie. Toner HP P1005 powszechnie używany jest w dużej ilości typach maszyn i kombajnów wielofunkcyjnych tej firmy, dlatego też na rynku nie ma zbyt wielkiego problemu z jego zakupem. Jeśli jednak posiadacz urządzenia tej firmy nie jest pewien, czy do jego urządzenia taki wkład z tonerem będzie dopasowany, niewątpliwie może zdobyć informacje o tym bez kłopotu, nie tylko w sklepach internetowych z tego rodzaju towarami lecz również na stronie producenta sprzętu.

 

 

Zestawienie kolorowych atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych: HP Deskjet Ink Advantage 2545 i Brother DCP-j152W.

Drukarki kolorowe atramentowe stale cieszą się ogromną popularnością w zestawieniu z drukarkami laserowymi. Analogicznie jest również jeśli chodzi o kombajny wielozadaniowe. Głównie z powodu niedużej ceny tuszów atramentowych w porównaniu z kartridżami laserowymi. Tym bardziej że konieczne jest wykorzystywanie aż czterech tonerów, przeważnie dość sporych rozmiarów, co sprawia że laserowe kolorowe kombajny wielofunkcyjne są najczęściej bardzo znacznych rozmiarów, raczej nie do ustawienia na biurku. W przypadku urządzeń atramentowych, z uwagi na ich budowę, wkłady są zazwyczaj bardzo niedużych rozmiarów, a często występują zaledwie dwa tusze: czarny i kolorowy.

Dużą popularnością cieszą się kombajny wielozadaniowe:

 • HP Deskjet Ink Advantage 2545, wykorzystujące tusze HP 650 czarny i kolorowy,
 • Brother DCP-j152W w którym stosujemy 4 tusze Brother LC121 lub pojemniejsze Brother LC123.

Konfrontując parametry techniczne obydwu drukarek bardzo duże różnice widać biorąc pod uwagę maksymalną rozdzielczość druku. Dla Brother DCP-j152w wartość ta osiąga 1200 x 600 dpi, tymczasem HP Deskjet Ink Advantage 2545 może osiągać rozdzielczości od 300 x 300 dpi przy trybie roboczym do aż 1200 x 4800 dpi. Istotnym parametrem z punktu widzenia użytkownika jest prędkość druku kombajnu. W przypadku druku monochromatyczny przewagę ma Brother DCP-j12W z maksymalną szybkością 27 stron na minutę, dla zestawienia - 20 stron w wypadku HP Deskjet Ink Advantage 2545, natomiast gdy drukujemy w kolorze szybsza jest HP Deskjet Ink Advantage 2545 - 16 stron na minutę, Brother DCP-j152W - 10 str/min. Brother ma zamontowany większy podajnik na papier o pojemności 100 arkuszy, HP - 50 stron, również ma bardziej pojemny odbiornik papieru - 50 arkuszy, HP Deskjet Ink Advantage 2545 - 30 arkuszy. Bardziej pojemny podajnik papieru nie wymusza na użytkowniku częstego uzupełniania papieru. Ponadto w Brother DCP-j152w podajnik papieru jest w formie szuflady ukrywanej w urządzeniu. Jest to o tyle istotne że papier zabezpieczony jest przykładowo przed gromadzeniem kurzu. Mimo takiej konstrukcji Brother DCP-j152W ma tylko nieznacznie większe wymiary niż HP Deskjet Ink Advantage 2545.

Wymiary: wysokość x szerokość x głębokość:

 • HP Deskjet Ink Advantage 2545 - 157 mm x 425 mm x 306 mm,
 • Brother DCP-j152W - 161 mm x 410 mm x 374 mm.

Jeśli chodzi o wagę Brother DCP-j152W ważący 6,9 kg jest sporo cięższy od HP Deskjet Ink Advantage 2545 ważącego 5,2 kg.

W kombajnach wielozadaniowych oprócz jakości druku wielkie znaczenie ma również rozdzielczość skanera. Dla HP Deskjet Ink Advantage 2545 optymalna rozdzielczość optyczna skanera to 1200 x 1200 dpi. Dla Brother DCP-j152W maksymalna rozdzielczość optyczna to 1200 x 2400 dpi, jednakże rozdzielczość interpolowana może dochodzić do 19 200 dpi. Mimo że drukarka nie jest w stanie wykorzystać tak dużej rozdzielczości w czasie drukowania, to tak duża rozdzielczość przydaje się na przykład w czasie skanowania fotografii i zapisywania ich w formie pliku do dalszej obróbki.

Dla dużej liczby klientów najważniejszym parametrem urządzenia jest cena stosowanych w nim tuszów. W HP Deskjet Ink Advantage 2545 używa się tusz HP 650 czarny wystarczający na 360 stron przy 5% pokryciu i tusz HP 650 trójkolorowy wystarczający na 200 stron. W Brother DCP-j152W wykorzystywane są 4 wkłady: czarny, żółty, cyan i magenta. Wkład standardowy o symbolu LC121 którego używając możemy wydrukować około 300 stron przy 5% pokryciu, ale możemy też używać tusz Brother LC123 dzięki któremu możemy wydrukować 600 stron.

 

 

Tusz HP 650 i urządzenie HP Ink Advantage 2545

Wielu nabywców drukarek przed zakupem nowego urządzenia ma fundamentalny dylemat: czy zdecydować się na coraz bardziej popularne urządzenie laserowe, czy też wybrać nieprzerwanie najpopularniejsze urządzenie atramentowe. Wybór zależy zwłaszcza od przyszłego wykorzystania drukarki:

 1. jak dużo zamierzamy drukować?
 2. jak często zamierzamy używać drukarki?
 3. czy potrzebujemy funkcji skanowania i kopiowania?
 4. czy potrzebne nam jest urządzenie monochromatyczne, czy też potrzebujemy drukarki kolorowej, na przykład do zdjęć?

Przede wszystkim ostatnie pytanie może być niezwykle istotne. Jeśli postanowimy kupić urządzenie kolorowe to różnice pomiędzy drukarką laserową a atramentową są kolosalne. Szczególnie biorąc pod uwagę rozmiary urządzenia. W drukarkach laserowych używane są spore kartridże których rozmiar musi być co najmniej taki jak szerokość drukowanej strony. W drukarkach kolorowych muszą być zainstalowane cztery takie wkłady. W urządzeniach atramentowych szerokość drukowanej kartki nie ma większego znaczenia, dlatego że kartridże przesuwane są po całej szerokości strony, a dodatkowo kolorowe tusze są nierzadko zamknięte w jednym kartridżu. Drukarki laserowe są tym samym dużo większe od atramentowych i raczej z trudem pomieścić je na biurku. Mimo dużo większej wydajności wkładów laserowych niż atramentowych, różnice cenowe pomiędzy czterema wkładami laserowymi a dwoma atramentowymi są najczęściej bardzo znaczne, dlatego koszty eksploatacji bardzo się różnią, ze wskazaniem na atramentowe. Niewątpliwą wadą tuszów są zasychające dysze. Jeżeli odłożymy urządzenie na kilka miesięcy nic w tym czasie nie drukując, właściwie możemy się nastawić na kupno nowych kartridży. Dodatkowo w drukarkach w których wymieniane są tylko zasobniki z tuszem, możemy być zmuszenie do wymiany głowic, co wiąże się przeważnie ze sporym wydatkiem.

Tusz HP 650 czarny wykorzystywany między innymi w drukarce HP Ink Advantage 2545 ma wydajność jedynie 360 stron, a tusz HP 650 kolorowy jedynie 200 stron przy 5% pokryciu. Jest to zatem rozwiązanie dla użytkowników nie drukujących zbyt dużo. Polecane miesięczne obciążenie w tym urządzeniu to 100 - 250 stron miesięcznie, natomiast maksymalne 1000 stron.

HP Deskjet Ink Advantage 2545 charakteryzuje się dobrymi parametrami druku:

 • optymalizowana rozdzielczość w kolorze na papierze fotograficznym - 4800 x 1200 dpi,
 • rozdzielczość w czerni - 600 x 600 dpi,
 • prędkość druku w trybie roboczym: w kolorze - do 16 stron na minutę, w czerni - do 20 stron na minutę,
 • czas do wydruku pierwszej strony: w kolorze 24 sek, w czerni 17 sek.

Script logo